Wyroby z pleksi i innych tworzyw sztucznych - upominki i nie tylko
- Szczegóły
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez tworzyw sztucznych. Wszechobecny plastik stał się dla nas powszechny do tego stopnia, ze przestajemy go zauważać. A przecież elementy z tworzywa towarzyszą nam od świtu do zmierzchu. A nawet w nocy.
Cóż takiego można wykonać z pleksi?
Najczęstszym pierwszym skojarzeniem stwierdzenia „wyroby z pleksi” jest produkcja upominków reklamowych. To dzięki swoim właściwościom fizycznym, głównie wysokiej przeźroczystości i nieskomplikowanej obróbce możemy nadać jej dowolny kształt i rozmiar z zachowaniem wysokich walorów estetycznych. Popularne na całym świecie statuetki, dyplomy, tabla, czy w końcu bloki z zatopionymi w nich elementami produkuje się właśnie z polimetakrylanu metylu – czyli popularnej pleksi.
Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego materiału. Rozejrzyjmy się dookoła. Gdzie na co dzień spotykamy się z przedmiotami wykonanymi z pleksi?
Przechadzając się po galerii handlowej widzimy prezentery w których umieszczane są kartki z informacjami, bilonówki do wydawania reszty, numerki w przymierzalniach, ekspozytory ułatwiające promocje i sprzedaż różnego typu artykułów przemysłowych. Każda Pani odwiedzająca sklep z kosmetykami jest wręcz otoczona stojakami z pleksi. Ekspozytory eyelinerów, liplinerów, testery pomadek, próbniki cieni. Wszystkie te kosmetyki prezentowane są właśnie w zasobnikach ze szkła akrylowego.
Przemysł spożywczy również bardzo chętnie sięga po artykuły wykonane z tego materiału. A to za sprawą faktu, że pleksi jest materiałem obojętnym dla produktów żywnościowych i jako jedna z nielicznych posiada aprobatę do kontaktu z żywnością. A zatem pojemniki na pieczywo, zasobniki do wafli lodów, podajniki sztućców i wiele innych.
Dość znaczącą cechą pleksi jest jej odporność na promieniowanie UV. Co to oznacza?
Światło ultrafioletowe powoduje w przypadku braku stabilizacji UV że materiał ulega szybszemu procesowi starzenia. Inaczej mówiąc – bez zagłębiania się w procesy fizyczne –
zmienia kolor – żółknie lub blaknie, a także kruszeje. Pleksi jest odporna na to działanie. Większość producentów daje nawet 10-cio letnia gwarancje w tym zakresie na swoje produkty. Właściwość ta powoduje, że pleksi stała się materiałem wyjściowym do produkcji reklam. Wykorzystywana nie tylko jako podkłady plansz, ale także do wykonywania lic liter przestrzennych, prezenterów grawerowanych, kasetonów podświetlanych.
Wspomnieć również należy że PMMA (pleksi) jest doskonałym dodatkiem wyposażenia wnętrz. Bardzo bogata paleta kolorystyczna pleksi barwionej w masie dostępnej w różnych wariantach wykończenia powierzchni (matowej, lub w połysku), kolory transparentne (szkło witrażowe), a także dostępność w formie luster w kolorze srebrnym i złotym sprawiła że po materiał ten chętnie sięgają projektanci wnętrz i architekci. Okładziny ścian, blaty, klosze, abażury, desenie, wycinane laserowo, litery lub inne kształty są fantastycznym wykończeniem i uzupełnieniem pomieszczeń czy biur. Kto z nas nie spotkał się z motylkiem wykonanym z lustra z pleksi czy logiem firmy na ścianie biura.
Trudno w tak krótkim tekście wymienić wszystkie dziedziny w których wykorzystujemy pleksi. Można jednak z cała pewnością stwierdzić, że sposób wykorzystania pleksi ograniczony jest głównie wyobraźnią klienta.
Jak zatem w prosty sposób zrealizować swój wymarzony projekt w którym założyliśmy wykorzystanie pleksi.
Można spróbować zaopatrzyć się w materiał i zaprzyjaźnić się z nim, podczas amatorskiej wielogodzinnej obróbki. Można tez zaufać firmie która posiada zaplecze techniczne, a także niezbędne do tego typu prac doświadczenie w pracy z pleksi. Taką właśnie firmą jest PW ARPLEX, zajmującą się produkcja artykułów z pleksi od 1997 roku. Oprócz fachowej obsługi klient może liczyć tu na doradztwo techniczne w doborze materiału i technologii wykonania. Gwarantujemy Indywidualne podejście do każdego klienta, partnerską atmosferę i atrakcyjne ceny.